VAN TÜRK HALK MÜZİĞİ DERNEĞİ

İlimizin kültürel değerlerini korumak, yaşatmak ve gelecek nesile aktarmak amacıyla 28.05.2002 tarihinde ilimizde kurularak faaliyetine başlamıştır. Zengin kültürel değerlere sahip olan Van’ımızı oyunlarıyla, türküleriyle ve geleneksel yaşam biçimiyle yurdumuzun diğer yörelerine tanıtıp kaynaştırmak tek amacı olmuştur.

Van’ımıza ait türküleri gündeme gelmiş derleme çalışmaları yaparak, Van’a ait türküler katarak repertuarını genişletme çalışmaları yapmıştır. Van’ın kültürüne mal olmuş oturma gecelerini yaşatarak Van halkının teveccühünü kazanmış, gönüllerde yerini almıştır.

Dernek olarak TRT 1, GAP Televizyonu ve TGRT Eyvan Proğramında, Oturma Gecesi Proğramı yaparak Van’a ait türküleri okuyarak büyük beğeni kazanmıştır.

Dernek, yerel TV’lerde oturma geceleri yaparak bu geleneği yaşatmaya çalışmıştır. Ayrıca ilimize gelen misafirlere Van kültürüne yönelik proğramlar yapmıştır. Halen çalışmaları devam etmektedir. Derneğin kurucuları Fikret Zorer, Enver Gencer, Seyfettin Zırhlıoğlu, M.Emin Baytin, M.Sabri Balak ve Yavuz Ağdaş’tır.

VAN TÜRK MUSİKİ DERNEĞİ

Van Türk Musiki Derneği, 1993 yılı Ekim ayında kurulmuştur. Yrd. Doç. Dr. Hanifi ÖZBEK yönetiminde, Başkan Hüseyin EKİNCİ ve diğer üyeler ile oluşan kurul, faaliyetlerini sürdürmektedir.

Dernekte cuma ve cumartesi günleri, yetişkinler ve gençlere yönelik olarak verilen enstrüman, nota ve solfej dersleri, 40 kişilik gençlik korosuna da repertuar dersleri ile birlikte akademik seviyede nazari ve pratik bilgiler verilmektedir.

Dernek, her yıl üç konser icra etmektedir. Derneğin çalışmalarına katılan, Jülide DELİBAŞ, Muhterem KİBARKAYA, Burcu DEMİREL ve Emine ASLAN TRT’nin düzenlemiş olduğu amatör ses yarışmalarında bölge birincilikleri ve çeşitli dereceler almışlardır.

VAN MUSİKİ DERNEĞİ

Şehrimizdeki kültür ve sanat hayatında büyük bir boşluğu doldurup, yeni nesile bu anlamda büyük ufuklar açan, geniş perspektifli müzik ve kültür anlayışına sahip olan Van Musiki Derneği 17.07.2003 tarihinde ğr.Gör.Murat OTO başkanlığındaki değerli arkadaşları tarafından kuruldu. Konservatuar anlayışını hayata geçirme düşüncesiyle bir eğitim kurumu misyonunu üstlenen Van Musiki Derneği’nin, Türk Sanat Müziği Korosu, Türk Halk Müziği Korosu, Çocuk Korosu, Çok Sesli Koro ve Tasavvuf Müziği Korosu bulunmaktadır.

Bu çalışmaların yanında bilinen tüm çalgıların eğitimini de veren Van Musiki Derneği’nde, “Kompozisyon ve Orkestrasyon”, “işitme”, “Temel Müzik Eğitimi”, “Türk Müziği Nazariyatı”, “Ses Eğitimi”, “Müzik Bölümüne Hazırlık” dersleri gibi gruplara yönelik dersler verilmektedir. Ana hatları ile değinilen bu hizmetlerden sayısı iki yüzü aşan kişi yararlanmaktadır.

http://tsm.yyu.edu.tr/


VAN DEVLET TİYATROSU

Van Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü, 11 Aralık 1997 tarihinde Recep BİLGİNER’ in yazdığı ve Rahmi DİLLİGİL’ in yönettiği “Sarı Naciye” adlı oyunla açılışını yaptı.

Van Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü, Devlet Tiyatroları’nın kuruluş yasası uyarınca; tiyatro sanatını yaygınlaştırmak, Türk dilinin doğru ve güzel konuşulmasına katkıda bulunmak, yörenin kültür ve sanat ortamını geliştirmek gibi amaçlar doğrultusunda faaliyet göstermektedir. Türk yazarlarının oyunlarını ve evrensel nitelik taşıyan eserleri seyirciyle buluşturmak, genç oyun yazarlarına önderlik etmek ve Türk tiyatrosuna yeni yazarlar yetiştirmek hedefleri arasındadır.Van Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü kuruluşundan bu yana ve bu amaçlar uyarınca, 35 yerli ve yabancı oyun sergilemiştir. Ayrıca, geleneksel bir hale gelen “Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği” ni düzenlemektedir. Bu şenlik çerçevesinde bölge okulları, Van Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü sahnesinde yaklaşık olarak 100 eser sahnelemişlerdir. 


ANA SAYFA
TURİZM
OTELLER
ULAŞIM
FİRMAMIZ
İLETİŞİM
ZİYARETÇİ DEFTERİ